Buďte kreativní s motorovou pilou. Vyrobte si lucernu z kmene stromu
Možná už vás to také napadlo. S motorovou pilou jste v lese pokáceli stovky stromů, ale co ji zkusit použít pro kreativní projekt a vlastníma rukama vyrobit s její pomocí třeba dřevěnou lucernu? Řezbářství se tak může stát vaším novým koníčkem a výsledek vaší práce může být jedinečným osobním dárkem. Ukážeme vám, jak lucernu vyrobit v několika krocích.
Výběr správného dřeva
K vyřezání dřevěné lucerny z kmene stromu potřebujete část kmene stromu o průměru 30 až 40 centimetrů a délce asi 40 centimetrů. Pokud s vyřezáváním začínáte, nevybírejte si příliš tvrdé dřevo a sáhněte po měkkém dřevu z jehličnanu s malým obsahem pryskyřice. Až budete zdatnější, můžete přejít například na topol, dub, douglasku nebo různé druhy ovocných stromů.
Dále potřebujete napínací pásek, sekeru, křídu na značení, osobní ochranné pomůcky a samozřejmě motorovou pilu. Ideální model je například MS 201 TC-M, tedy stroj určený pro jemnou práci se dřevem, se kterým lze velmi přesně provádět obtížné řezy i vyřezávat detaily.
Ještě, než začnete, uvědomte si, že i při umělecké práci s motorovou pilou je třeba myslet na osobní ochranné pomůcky. Ochranné brýle nebo obličejový štít jsou samozřejmostí, stejně tak pracovní rukavice a kalhoty s ochranou proti proříznutí.
Jdeme na to
Nejprve pomocí popruhů upevněte kmen na stojan a křídou nakreslete, kudy povedou první řezy. Nastartujte pilu a poleno nahrubo vydlabejte. Řežte asi 30 cm hluboko napravo i nalevo, potom poleno otočte o 90 stupňů a opět proveďte dva řezy. Berte na vědomí, že u této činnosti existuje zvýšené riziko zpětného rázu, a proto dodržujte všechny bezpečnostní pokyny.
Z kmene uřízněte část o délce asi 30 centimetrů, abyste mohli vyřezané jádro vyklepat pomocí násady na sekeru. Dřevěný kotouč, který takto vznikne, představuje základ budoucí lucerny.
Jemná práce
Teď přicházejí na řadu šikovné ruce. Odstraňte přebytky dřeva z vnitřku lucerny, aby všechny stěny měly stejnou tloušťku. Jakmile máte lucernu připravenou, zvenku si na ni nakreslete, kudy povedou štěrbiny, kterými bude světlo zevnitř svítit ven. Jejich tvar i rozmístění zvolte podle své fantazie, jen pamatujte, že pro výsledný efekt by měly být rozmístěny rovnoměrně po celé lucerně. Proveďte řezy.
Po vyřezání štěrbin opatrně pomocí sekyrky odloupněte kůru. Detaily a vyčnívající vlákna dřeva po řezech dolaďte pomocí pilníku a brusného papíru.
Pokud je dřevo suché a lucerna je určena pro vnitřní použití, nemusíte už dělat nic dalšího. Je-li dřevo polosuché, je nejlepší ošetřit ho interiérovou lazurou vhodnou na dětské hračky a nátěrem ze včelího vosku, abyste prodloužili lucerně životnost. Jestli ji chcete umístit venku, ideálně použijte sochařský vosk. Při výběru osvětlení doporučujeme zvolit LED svítidla, která lze použít v interiéru i exteriéru.
Mohlo by vás zajímat
- Jak dát světu najevo, že mé srdce bije pro STIHL? Za mnoho let fungování naší společnosti jsme přesvědčení, že STIHL opravdu není jen značkou motorových pil. STIHL pro nás znamená potěšení z práce v přírodě a vášeň pro technické detaily. Spousta z vás jsou hrdými majiteli našich výjimečných strojů, a… více
- Aku stroje STIHL pečují o památku UNESCO v Kroměříži Volně přístupná Podzámecká zahrada v Kroměříži patří společně se zámkem a Květnou zahradou na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO už od roku 1998. Jedna z nejznámějších památek tohoto typu v Česku ale samozřejmě potřebuje spoustu péče. O 54… více