Letní péče o trávník: Kterých zásad se držet?
Horké letní měsíce mohou dát trávníku pořádně zabrat. Jak se o něj starat, aby se mu nepřestalo dařit? Přečtěte si naše tipy, díky kterým neuděláte chybu.
Jak na letní sečení trávníku
Důležitější než frekvence sekání je to, aby měl trávník správnou výšku. Ta by měla dosahovat ideálně 4–5 cm. Myslete na to, že čím je trávník nižší, tím rychleji vysychá. V období sucha se tak nebojte intenzitu sečení omezit a nechat trávník o něco vyšší.
Trávu sekejte vždy ráno nebo večer, nikdy se do práce nepouštějte za přímého slunce. Nezapomínejte také kontrolovat, jestli jsou nože sekačky dostatečně ostré. Tupé nástroje stébla totiž neuříznou, ale urazí. Následkem toho jsou konce stébel roztřepené, rychle ztrácejí vláhu a zasychají.
Nestíháte přes léto trávník posekat? Přečtěte si o výhodách robotických strojů.
Práci vám usnadní dobře vybraná sekačka
Při výběru stroje je třeba brát v potaz velikost zahrady. S velkými plochami si poradí nejlépe benzinové sekačky. Na menší zahrady s dobrou dostupností napájení jsou zase vhodné elektrické stroje. V poslední době se těší čím dál větší oblibě akumulátorové sekačky, které vynikají snadným ovládáním, jednoduchou údržbou a tichým provozem.
Jak vybrat tu nejlepší aku sekačku s pojezdem? Přečtěte si v našem článku.
Vyzkoušejte mulčování
Principem je to, že posečená tráva neskončí ve sběrném koši, ale zůstane na trávníku. Kvalitní mulčovací sekačka trávu nadrobno rozmělní a rovnoměrně navrátí do travního drnu.
Dobře provedené mulčování zajišťuje trávníku přísun důležitých živin. V letních měsících díky němu tráva méně vysychá.
Co při mulčování dodržovat?
- Sečení s mulčováním je potřeba provádět častěji než klasické sekání.
- Pracujte s maximálními otáčkami a dobře nabroušenými noži.
- Měňte směr sečení – materiál bude díky tomu rovnoměrněji rozložený.
- Trávník je lepší sekat za sucha. Pokud je tráva vlhká, pohybujte se sekačkou pomaleji – vyhnete se tvorbě chuchvalců.
- Častěji kontrolujte žací skříň. Pokud to bude potřeba, od zbytků posečené trávy ji vyčistěte.
- Přerostlý trávník nesekejte najednou, ale postupně.
Důležité je hnojení
Pokud při údržbě trávníku nepoužíváte mulčování, neměli byste hnojení podcenit. Díky přísunu potřebných živin bude trávník lépe odolávat teplotním výkyvům i velkým vedrům. Hnojivo by mělo obsahovat dusík, fosfor, draslík, hořčík a vápník. Aby nedošlo ke spálení, aplikujte ho na trávník před očekávaným deštěm nebo trávu po pohnojení dostatečně zavlažte.
Pravidelná zálivka
I během suššího léta stačí trávník zavlažovat jednou týdně. Dopřát byste mu ale měli alespoň 15 l vody na m2.
Na co si dát pozor?
- Abyste trávník nespálili, zalévejte ho brzy ráno nebo pozdě večer.
- Dbejte na to, abyste plochu zavlažili rovnoměrně.
- Jílovitá půda nedokáže absorbovat celý objem vody najednou, doporučené množství proto rozdělte na dvě dávky.
- Ve velkých vedrech můžete frekvenci zavlažování zvýšit.
Na vertikutaci zapomeňte
Dobře zvládnutá vertikutace dokáže s trávníkem udělat zázraky. Provádět by se ale měla jen na podzim a na jaře. Pokud byste se do ní pustili během horkých letních dnů, mohli byste trávník nenávratně poškodit.
Baví vás péče o zahradu a chtěli byste dostávat více podobných tipů? Nezapomeňte nás sledovat na našem Facebooku a Instagramu.
Mohlo by vás zajímat
- Podzimní péče o zahradu. Uložte ji k zimnímu spánku Správně zazimovaná zahrada se na jaře probudí v plné kráse. Chystání zahrady na zimu může znít náročně, ale naštěstí existuje spousta pomocníků, kteří vám ho usnadní. Ve článku se dozvíte, jak správně na podzimní prořez stromů, co všechno obnáší velký… více
- Jak se vyznat v označení stromů? Les je pro spoustu z nás symbolem čisté přírody. Abychom v něm nebloudili, pohybujeme se většinou po značených turistických stezkách. Turistické značky se skládají ze tří vodorovných pruhů, z nichž dva krajní jsou bílé a prostřední pruh je barevný –… více