Pracujete v lese? Neriskujte a pozor na únavu!
Práce v lese má v sobě kus neuvěřitelného kouzla. Vůni dřeva, pobíhající zvířata, prozpěvující ptáky, slunce prostupující mezi větvemi, odstup od uspěchaných měst. Ale i velký fyzický výkon, který musíte den co den vydat.
Při pohledu do statistik však jdou romantické představy trochu stranou – lesnické profese patří mezi ty nejnebezpečnější vůbec. Každý rok evidují Lesy České republiky desítky úrazů. Menších, větších, i těch s fatálními následky.
I proto Lesy ČR, ve spolupráci se společností STIHL, spustily v minulém roce projekt evropských certifikátů ECC pro práci s motorovou pilou, v rámci kterého proškolují „lesáky“ v oblasti bezpečnosti práce a správných technik při kácení stromů.
Jak rizika minimalizovat a jak mezinárodní školení probíhá – na to odpovídali odborníci ze společnosti Lesy ČR: Josef Svoboda, který má na starosti průběh mezinárodních zkoušek, a Jiří Smetana, jenž zodpovídá za standardy bezpečnosti práce u tohoto státního podniku.
Začněme obecnou otázkou: na co si dát při práci v lese největší pozor?
Na únavu a zbytečný risk. Člověk by měl také umět předvídat. Osobní ochranné pracovní prostředky poskytují pracovníkovi nejen komfort, ale hlavně ho ochrání v případech, kdy něco zanedbá a mohlo by dojít k fatálním následkům. Tomu chceme vyšším stupněm proškolení jednoznačně zabránit. Život a zdraví je vždy na prvním místě.
Které úrazy jsou nejčastější?
Zaměstnanci Lesů ČR vykonávají převážně pochůzkovou činnost a od ní jsou odvislé i nejčastější pracovní úrazy, jako například výron kotníku nebo kolene. Co se týká práce s pilou, jde o jednotlivé úrazy a nelze je statisticky vyčíslit. Jedná se o drobné řezné úrazy, ale i o vážné smrtelné úrazy. Podotýkám, že Lesy ČR striktně dbají na dodržování a používání předepsaných ochranných pomůcek u všech zaměstnanců a vyžadují je i od smluvních partnerů, kteří pracují na spravovaném majetku.
Jak by měl být člověk pracující v lese vyškolen?
Každý zaměstnanec musí být podle zákona číslo 262/2006 Sb. pro danou činnost vyškolen včetně obecně platných předpisů. Každý zaměstnavatel si stanovuje okruh a četnost školení. U Lesů ČR jsme stanovili navíc například proškolení zaměstnanců pracujících s motorovou pilou jako samostatné nadstavbové školení ve dvouletých periodách. Zároveň vyžadujeme kontroly pil v autorizovaných servisech, což přesahuje běžný standard. Máme vlastní lektory, kteří školí problematiku práce s motorovou pilou a křovinořezem. A nakonec, pro náš podnik může práci s motorovou pilou vykonávat pouze zaměstnanec, který doloží, že absolvoval kurz obsluhy u akreditované společnosti, kterou udělil jeden z následujících subjektů: MPSV, MŠMT, MZe.
Na co kladete největší důraz?
Pravidelná školení, která realizujeme, se skládají z teoretické části a z ověření dovedností. Důraz klademe na bezpečnost práce, kvalitu a ergonomii. Další dovednost, na kterou se chceme více zaměřit, je simulace zpracování kalamitních situací, jako jsou napružené stromy po zlomech a vývratech. Lesy ČR disponují simulátorem napnutí kmenů, který je jediný svého druhu v ČR. Vidíme zde potenciál toto nabídnout i hasičům, kteří na tomto simulátoru mohou trénovat situace, s nimiž se setkávají při zprůjezdnění komunikací po vichřicích.
V čem se liší mezinárodní školení od standardního?
Standardně školíme pravidelně veškeré naše zaměstnance, kteří s motorovou pilou pracují. V případě mezinárodních zkoušek musí každý uchazeč absolvovat školení na ČLA Trutnov. Školení jsou až čtyřdenní a probíhají v kategoriích náročnosti 1–4. Tato školení jsou časově a technicky velmi náročná. Mezinárodní zkoušky pro práci s motorovou pilou teprve začínáme, takže čas ukáže, jak velký zájem o tato školení bude. Zatím evidujeme desítky zájemců. V podniku počítáme s větším zájmem.
Jak probíhá spolupráce se značkou STIHL?
Se značkou STIHL Lesy ČR spolupracují na mezinárodních evropských zkouškách pro práci s motorovou pilou, takzvaných ECC. STIHL zdarma zapůjčil podniku pily včetně kompletního příslušenství (náhradní řetězy, klíny, lopatky, průměrky, pásma, tankovací kanystry apod.) ke školení i zkouškám. Cílem je poskytnout uchazečům nejmodernější a spolehlivou techniku. Zároveň tak mají všichni uchazeči při zkoušce stejné podmínky a zkouška je pak objektivní. Spolupráce se STIHLem je vynikající a máme zájem v ní pokračovat.
Mohlo by vás zajímat
- Vyrobte originální dárek od srdce: návod na dekoraci se svíčkou Staré moudro praví, že nejvíc potěší takový dárek, který sami pro druhého vyrobíte. Využijte dlouhých zimních večerů, kdy se kvůli brzké tmě ještě nedá být venku, a vyrobte z přírodních materiálů dekoraci se svíčkou ve tvaru srdce. Můžete ji použít… více
- Budoucí lesníci se učí zvládat práci, na kterou harvestory nestačí Uprostřed bujných lesů nad kaňonem, který vytváří v krajině řeka Berounka, se nedaleko Křivoklátu a Lánské obory rozkládá samota Písky. Sídlí zde střední lesnická škola, která navazuje na bohatou tradici křivoklátského lesnického školství. V této lokalitě se totiž studenti učí… více