Křovinořezy a vyžínače: V čem se liší a jak vybrat ten správný pro vaši zahradu?
Potřebujete zkrotit vysokou trávu, malé keře nebo stromky? Sáhněte po křovinořezu, nebo vyžínači. I přesto, že se tato zahradní technika může zdát na první pohled stejná, liší se konstrukcí, výkonem i účelem. Pojďme si stroje porovnat a zjistit, který je vhodný právě pro vás.
K čemu křovinořez a vyžínač slouží?
Oba stroje jsou praktickými zahradními pomocníky, se kterými posekáte přebytečný porost na zahradě. Vyžínač využijete pro konečnou úpravu již posekaného trávníku – na menší travnaté plochy podél plotu či stromů. Křovinořez naopak na vysokou trávu, hustý plevel, menší keře a stromky na velkých plochách.
Jaký je rozdíl mezi křovinořezem a vyžínačem?
Co musíte vědět o strunovém vyžínači:
- Je zpravidla lehčí a menší. Na rozdíl od křovinořezu často využívá místo nožů žací strunu. Ta umožňuje preciznější sekání v těsné blízkosti stromů, plotů či obrubníků.
- V případě, že s vyžínačem narazíte na tvrdý předmět, žací struna sjede po jeho povrchu a nedojde k poškození stroje.
- Při častém kontaktu s pevnými předměty se struna zpravidla opotřebí a je třeba ji vyměnit. Nahrazení struny je však velmi jednoduché a nezabere vám déle než pár minut.
- Má nižší výkon než křovinořez.
A co o křovinořezu?
- Je zpravidla větší a těžší, zato výkonnější.
- Je primárně určený pro sekání velkých travnatých ploch.
- Může mít žací strunu nebo nůž, který si lépe poradí s větším a náročnějším porostem.
Jaký typ křovinořezu či vyžínače zvolit?
V dnešní době na trhu najdete hned několik typů křovinořezů a vyžínačů:
- akumulátorové,
- elektrické,
- benzínové.
Každý z nich je vhodný pro jiný typ zahradní práce.
Akumulátorové křovinořezy a vyžínače
Aku křovinořez a aku vyžínač doporučujeme v případě, že se staráte o menší zahradu. Nabitý akumulátor vydrží v akci až několik hodin, záleží na konkrétním modelu a jeho kapacitě. Na posekání méně rozlehlého pozemku bez problému vystačí.
Navíc je tišší, lehčí a ekologičtější než benzínové stroje. Jeho údržba je jednoduchá, oproti elektrickým křovinořezům se navíc nemusíte bát, že omylem přeseknete kabel.
TIP: U aku křovinořezů a vyžínačů je důležitá péče o akumulátor. Přečtěte si, jak se o něj správně starat, aby vydržel co nejdéle.
Elektrické křovinořezy a vyžínače
Stejně jako u akumulátorových křovinořezů a vyžínačů, i ty elektrické volte spíše na menší plochy do 100 m2. Jejich výhodou je jednoduchá ovladatelnost a relativně snadná údržba. Nemusíte řešit motor, filtr nebo palivo. Zdroj elektrické energie poblíž je však nutnost, což může práci komplikovat.
Benzínové křovinořezy a vyžínače
Zahradní stroje se spalovacím motorem jsou ideální na velké travnaté plochy, hustý plevel, keře a malé stromky. Mají vysoký výkon, takže s nimi bez problému posekáte i náročný terén. Díky tomu jsou benzínové křovinořezy a vyžínače oblíbené mezi profesionály.
Počítejte však s vyšší hmotností, hlučností a náročnější údržbou.
Dopřejte strojům kvalitní péči
Aby vám stroje vydržely v perfektním stavu spoustu let, nezapomeňte jim dopřát pravidelnou péči.
- Po použití křovinořezu nebo vyžínače očistěte nečistoty na nožích a v oblasti strunové hlavy. Stroje čistěte pouze stlačeným vzduchem nebo hadříkem a přípravky, které jsou k tomu určené.
- Nezapomeňte vyčistit vzduchový filtr, popřípadě ho vyměňte. Pokud je z kovu, nečistoty stačí jen vyklepat nebo opláchnout vodou. Fleecové filtry protřepte a poté hloubkově vyčistěte pomocí speciálních čisticích prostředků.
- U benzínových modelů dbejte na kvalitní čerstvé palivo a olej. V případě levných směsí může dojít k poškození stroje. Vybírejte benzín s oktanovým číslem alespoň 95.
- Vždy se ujistěte, že palivovou směs z oleje a benzínu mícháte ve správném množství. Nejčastěji se používá poměr 1:50, přečtěte si však pečlivě instrukce k vašemu modelu křovinořezu nebo vyžínače.
- Utáhněte uvolněné šrouby, aby se stroj nepoškodil nebo jste se nezranili.
Namotání struny na křovinořez vám zabere pár minut
Stará struna dosloužila a potřebujete nasadit novou?
- Velikost struny se bude odvíjet od typu vyžínače nebo křovinořezu. Na menší modely postačí struna o průměru 1,5 až 2 mm, nasadit ji zvládnete sami. U větších strojů doporučujeme požádat o pomoc odborníka.
- Pokud si vezmete strunu s příliš velkým průměrem, stroj nebude řezat tak, jak má. Zbytečně navíc zatížíte motor.
- Připravte si strunu dlouhou 3 až 5 metrů.
- Provlečte ji 2 viditelnými otvory strunové hlavy a naviňte po směru znázorněných šipek.
- Přebytečnou strunu odstřihněte tak, aby na koncích hlavy vyčníval stejně dlouhý kus, a to v rozmezí 10 až 15 cm.
Nezapomeňte na bezpečnost
Při práci s křovinořezem nebo vyžínačem není radno podceňovat bezpečnost. Aby sekání trávy neskončilo úrazem, dodržujte základní pravidla.
- Před použitím stroje si vždy pečlivě přečtěte návod k použití.
- Noste ochranné pomůcky. Pracovní oblečení s dlouhým rukávem, rukavice, pevná obuv a brýle jsou základ.
- Chraňte si sluch. Benzínové křovinořezy totiž dokáží udělat pěkný rámus.
Chcete dostávat další tipy ze světa zahradní techniky? Sledujte náš Facebook a Instagram.
Mohlo by vás zajímat
- Zahradní profíci: Aku stroje jsou naší velkou konkurenční výhodou Do svých sedmadvaceti let pracoval Václav Pištora jako obchodní zástupce v rodinné IT firmě v Ústí nad Labem. Pak se ale rozhodl pro velkou životní změnu, přestěhoval se do Prahy a založil vlastní podnikání v oblasti údržby zeleně. I přes… více
- Letní péče o trávník: Kterých zásad se držet? Horké letní měsíce mohou dát trávníku pořádně zabrat. Jak se o něj starat, aby se mu nepřestalo dařit? Přečtěte si naše tipy, díky kterým neuděláte chybu. více